AUDIOMETRIJA je metoda merenja stanja sluha. Cilj je utvrditi najtiši zvuk određene frekvence koje testirana osoba čuje.
Uz pomoć audiometrije utvrđuje se postoji li oštećenje sluha, kao i mesto i stepen eventualnog ošetećenja.
Audiometrija se radi u zvučno izolovanoj kabini, sa slušalicama na ušima i botpuno je bezbolna. Kroz slušalice se propušta zvuk određenje frekvencije i određenje jačine, a zadatak testirane osobe je da kada čuje taj zvuk podigne ruku. Tako specijalista koji obavlja testiranje, a koji se nalazi van kabine, zna da je testirana osoba odreagovala na zvuk.

Audiometrija – testiranje u kabini
Kod male dece je tehnički sve isto, jedino što se ovde prate pokreti i/ili pogledi deteta. Ili se, zavisno od uzrasti, dete nauči da kada začuje zvuk ubaci lopticu u korpu ili nešto slično. S obzirom na nedovoljnu mogućnost da se sa malom decom postigne puno razumevanje šta se od njih očekuje pri ovom testu, rezultati ovog testa se nazivaju i „subjektivni” – kao nešto što treba uzeti u obzir, ali sa određenom dozom rezerve.

Audiometrija kod dece
Grafički zapis koji se dobija AUDIOMETRIJOM naziva se AUDIOGRAM i predstavlja slušno polje ispitanika prikazujući intezitetski i frekvencijski raspon. Obično se prikazuje kao tabela sa vrednostima frekvence na donjoj, horizontalnoj osi i jačinom zvuka datoj na vertikalnoj osi. Više info o AUDIOGRAMU možete pročitati OVDE.

Audiogram
Nije potrebna nikakva prethodna priprema, a dobijeni rezultat se pacijentu tumači odmah.
Osim utvrđivanja da li postoji potreba za dodatnim pomagalima, AUDIOMETRIJA i AUDIOGRAM pružaju i važnu informaciju za podešavanje aparata.
Korišćeni izvori:
Povratni ping: Frekvence i jačina zvukova – grafički prikaz | CyberUvce
Povratni ping: AUDIOGRAM – šta je to? | CyberUvce